VersaDater Line Dater, Message Dater, 1 x 0.16, Pre-Inked, Red
Login to View Prices
96 in stock
SKU:
XST52111
Categories: Office, Stamps & Stamp Supplies
Prints the month, day and year. Eight-year band also prints FAX’D, PAID or REC’D. It’s versatility makes it perfect for today’s high-speed business climate. The date is easily changed with a turn of the dial. Warranted by manufacturer through the life of date bands.
Additional information
| Weight | 0.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.81 × 2.06 × 1.31 in |
| Ink Color(s) | Red |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Stamp Type | Message Dater |
| Global Product Type | Message Daters |
| Ink Types | Pre-Inked |
| Frame/Housing Material(s) | ABS Plastic |
| Impression Height | 0.16" |
| Message(s) | REC'D |
| Years | 8 |
| Impression Width | 1" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 032507521115 |
| MPN | 52111 |
| Brand | Xstamper® ECO-GREEN |
Be the first to review “VersaDater Line Dater, Message Dater, 1 x 0.16, Pre-Inked, Red” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.