Professional Self-Inking Custom Number Stamp, 2.25″ x 1.31″, Black/Blue/Red
Login to View Prices
Out of stock
Customize your 10-digit numberer with your company name or descriptive details to give the numbers more meaning. The ink pad is built into stamp body for rapid, repeat impressions. Heavy-duty steel frame stands up to active use. Delivers approximately 10,000 impressions. Band cover ensures your fingers remain clean. Ink colors: black, blue, blue/red and red. Manufacturer’s six-month limited warranty.Package Includes: Includes one stamp.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.4250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.25 × 3.75 × 2.25 in |
| Package Includes | Includes one stamp. |
| Ink Color(s) | Red |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Footnote 1 | Design allows for up to two fixed, customized text message lines, one above and one below the adjustable number line |
| Impression Height | 1.31" |
| Replacement Ink | Trodat® P5510NBK (Black), P5510NBL (Blue), P5510NRD (Red) |
| Global Product Type | Numbering Stamps |
| Maximum Characters Per Line | 24 |
| Impression Width | 2.25" |
| Stamp Type | Custom Numberer |
| Number of Lines | 1 to 3 |
| Frame/Housing Material(s) | Plastic |
| Custom Order Information | (For example: USST5510N, Type Style, Red, Second Notice) |
| Ink Types | Self-Inking |
| Ship Class Code | S |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 00000000000000 |
| MPN | T5510N |
| Brand | Trodat® |












Reviews
There are no reviews yet.