Recycled Custom Micropore Stamp, Preinked, 3.5 x 0.75
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
UNV10028GN
Categories: Office, Stamps & Stamp Supplies
A better stamp for vivid, crisp impressions. Micropore gel provides up to 50,000 impressions. Reinkable to provide longer life.Package Includes: Includes one stamp.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.13 × 2.75 × 1.25 in |
| Package Includes | Includes one stamp. |
| Ink Types | Re-Inkable |
| Number of Lines | 5 |
| Maximum Characters Per Line | 36 |
| Impression Width | 3.5" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Impression Height | 0.75" |
| Ink Color(s) | Violet |
| Global Product Type | Custom Message Stamps |
| Stamp Type | Custom Message |
| Frame/Housing Material(s) | Plastic |
| Ship Class Code | S |
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547999721 |
| MPN | UNV10028GN |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Recycled Custom Micropore Stamp, Preinked, 3.5 x 0.75” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.