Roaring Spring 5×5 Grid Engineering Pad – 100 Sheets – 200 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.33″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.33" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 5×5 Grid Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 95382cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Engineer Calculation Pads are excellent for engineering classes and labs. Smooth, green-tint, 15 lb. paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5-square-per-inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. Sheets are glued along the 8-1/2" top edge and three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. The 34 point chipboard backs add stability. |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
Roaring Spring 5×5 Grid Engineering Pad – 200 Sheets – 400 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.66″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 400 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 200 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.66" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 5×5 Grid Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 95389cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Engineer Calculation Pads are excellent for engineering classes and labs. Smooth, green-tint, 15 lb. paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5-square-per-inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. Sheets are glued along the 8-1/2" top edge and three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. The 34 point chipboard backs add stability. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring 5×5 Grid Engineering Pad – 100 Sheets – 200 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.40″ x 8.5″ x 11″ – Buff Paper – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Sheet Color | Buff |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Quad Ruled |
| Number Of Back Horizontal Squ | 5 |
| Number Of Back Vertical Squar | 5 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.40" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 5×5 Grid Engineering Pad |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 95182 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Engineer calculation pad features smooth, buff-shade paper to help you write cleanly and legibly. 16 lb. paper is plain except for the printed outline box on top of the sheet. 5 square per inch grid layout is printed on back of sheet that shows through to the front as a dimensional guide for drawings and layouts. 34 point chipboard backs add stability to your writing. Pad is glued along the top edge and three-hole punched to fit in standard, three-ring binders (sold separately). 100-sheet, letter-size pad is perfect for engineering classes and labs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Roaring Spring 5×5 Grid Engineering Pad – 100 Sheets – 200 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.33″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Number Of Back Horizontal Squ | 5 |
| Number Of Back Vertical Squar | 5 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.33" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Poly Wrapped |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 5×5 Grid Engineering Pad |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 95582 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Engineers pad features grid-to-edge, 5 x 5 quad-ruling on the back of each sheet. The front has a simple outline. Each sheet is three-hole punched to fit inside standard-size, three-ring binders.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Roaring Spring 5×5 Grid Engineering Pad – 200 Sheets – 400 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.66″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 400 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 200 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Number Of Back Horizontal Squ | 5 |
| Number Of Back Vertical Squar | 5 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.66" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Poly Wrapped |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 5×5 Grid Engineering Pad |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 95589 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Engineers pad features grid-to-edge, 5 x 5 quad-ruling on the back of each sheet. The front has a simple outline. Each sheet is three-hole punched to fit inside standard-size, three-ring binders.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Roaring Spring 5×5 Grid Engineering Pad – 100 Sheets – 200 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.33″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.33" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 5×5 Grid Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 95382cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Engineer Calculation Pads are excellent for engineering classes and labs. Smooth, green-tint, 15 lb. paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5-square-per-inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. Sheets are glued along the 8-1/2" top edge and three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. The 34 point chipboard backs add stability. |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
Roaring Spring 5×5 Grid Engineering Pad – 200 Sheets – 400 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.66″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 400 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 200 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.66" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 5×5 Grid Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 95389cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Engineer Calculation Pads are excellent for engineering classes and labs. Smooth, green-tint, 15 lb. paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5-square-per-inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. Sheets are glued along the 8-1/2" top edge and three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. The 34 point chipboard backs add stability. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |






















