Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book – 20 Sheets – 40 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 40 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Tagboard |
| Cover Color | Manila |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 20 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Binding Location | Side |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Portable |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Model | 77340 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77340 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book is center-sewn and tapebound for extra durability. Wide-ruled paper is perfect for taking notes at your next meeting or lecture. Flexible cover includes a space to write your name for quick reference.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Ruling Color: Blue</p> |
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book – 36 Sheets – 72 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Ruled Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – SBS Board Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 72 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | SBS Board |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 36 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Side |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Portable |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77332 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board so notebook is great for backpacks and are printed in the traditional black marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 7" x 8-1/2". Each book contains 36 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Square Corners</p> |
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 48 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Tagboard |
| Cover Color | Manila |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 24 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Tear Proof |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77304 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a 7 point manila tag. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction – not designed for sheet tear-out. Sheet size is 8-1/2" x 7". Each book contains 24 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – Board Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 48 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Board |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 24 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77331 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board so notebook is great for backpacks and are printed in the traditional black marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 7" x 8-1/2". Each book contains 24 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 48 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Tagboard |
| Cover Color | Manila |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 24 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Tear Proof |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77304 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a 7 point manila tag. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction – not designed for sheet tear-out. Sheet size is 8-1/2" x 7". Each book contains 24 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – Board Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 48 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Board |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 24 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77331 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board so notebook is great for backpacks and are printed in the traditional black marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 7" x 8-1/2". Each book contains 24 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |



















