Roaring Spring 4×4 Graph Ruled Spiral Lab Notebook Brown Kraft Cover
Login to View Prices
Roaring Spring 4×4 Graph Ruled Spiral Lab Notebook, Brown Kraft Cover – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 4 Vertical Squares – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.30″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Notebook |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Brown |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Number Of Front Vertical Squa | 4 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 4×4 Graph Ruled Spiral Lab Notebook, Brown Kraft Cover |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77688 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quad Lab Notebook is great for great for science classes or design drawing. Each sheet has 4 x 4 quad ruling for technical work. They are three-hole punched to fit inside standard three-ring binders. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Cover is made of kraft material. Notebook contains 80 white sheets (20 lb.).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Roaring Spring 4×4 Graph Ruled Spiral Lab Notebook Brown Kraft Cover
Login to View Prices
Roaring Spring 4×4 Graph Ruled Spiral Lab Notebook, Brown Kraft Cover – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 4 Vertical Squares – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.30″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Notebook |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Brown |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Number Of Front Vertical Squa | 4 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 4×4 Graph Ruled Spiral Lab Notebook, Brown Kraft Cover |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77688 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quad Lab Notebook is great for great for science classes or design drawing. Each sheet has 4 x 4 quad ruling for technical work. They are three-hole punched to fit inside standard three-ring binders. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Cover is made of kraft material. Notebook contains 80 white sheets (20 lb.).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












