Roaring Spring Examination Book – 8 Sheets – 16 Pages – Printed – Stapled – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.04″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Examination Book |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 16 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | 50# Offset |
| Cover Color | Blue |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 8 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Binding Location | Spine |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.04" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Examination Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77608 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use these booklets for exams, essays and short assignments. Each Blue Book is produced with smooth, 15 lb., white, writing paper ruled on both sides. Each sheet is legal/wide-ruled in blue with horizontal lines and a red margin for plenty of writing room. The covers are made with a 50 lb. blue offset. Two staples along the spine on the left hold the book together. Each book has 8 recycled sheets (16 pages counting front and back).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Roaring Spring Examination Book – 8 Sheets – 16 Pages – Printed – Stapled – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.04″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Examination Book |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 16 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | 50# Offset |
| Cover Color | Blue |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 8 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Binding Location | Spine |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.04" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Examination Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77608 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use these booklets for exams, essays and short assignments. Each Blue Book is produced with smooth, 15 lb., white, writing paper ruled on both sides. Each sheet is legal/wide-ruled in blue with horizontal lines and a red margin for plenty of writing room. The covers are made with a 50 lb. blue offset. Two staples along the spine on the left hold the book together. Each book has 8 recycled sheets (16 pages counting front and back).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












