Roaring Spring Wirebound Graph Notebook – 70 Sheets – 140 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.33″ x 8.5″ x 11″ – Gray Paper – Orange Binding – SBS Board, Chipboard Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 140 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | Gray |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 70 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Cover Design | Whitelines |
| Binding Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Height | 0.33" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wirebound Graph Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Whitelines |
| Manufacturer Part Number | 17001cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Whitelines Wire-bound Notebook instantly digitizes your notes and makes your notes stand out. Paper works with your phone. It is perfect for students who like to take notes or create designs by hand but still want to have a digital copy to save, share or submit through a learning-management system. The free Whitelines App makes it simple to scan, save and share your notes with a team by automatically detecting, capturing and straightening out your notes. The app also removes the background. Ultra-smooth, 20 lb. paper is graph-ruled with a 5 x 5 grid and perforated for easier tear-out. One-subject notebook contains 70 sheets. The 14 point gray cover is bound by orange spiral, snag-proof wire.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Wirebound Graph Notebook – 70 Sheets – 140 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.33″ x 8.5″ x 11″ – Gray Paper – Orange Binding – SBS Board, Chipboard Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 140 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | Gray |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 70 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Cover Design | Whitelines |
| Binding Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Height | 0.33" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wirebound Graph Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Whitelines |
| Manufacturer Part Number | 17001cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Whitelines Wire-bound Notebook instantly digitizes your notes and makes your notes stand out. Paper works with your phone. It is perfect for students who like to take notes or create designs by hand but still want to have a digital copy to save, share or submit through a learning-management system. The free Whitelines App makes it simple to scan, save and share your notes with a team by automatically detecting, capturing and straightening out your notes. The app also removes the background. Ultra-smooth, 20 lb. paper is graph-ruled with a 5 x 5 grid and perforated for easier tear-out. One-subject notebook contains 70 sheets. The 14 point gray cover is bound by orange spiral, snag-proof wire.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |










