Jonti-Craft Corner Step Coat Locker – 50.5″ Height x 24″ Width x 17.5″ Depth – Sturdy, Light Duty, Heavy Duty – Baltic – Baltic Birch Plywood – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 17.5" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Corner Step Coat Locker |
| Application/Usage | Backpack |
| Manufacturer Part Number | 6686JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Corner coat locker lets you combine lockers to create a welcome look. Hang jackets and backpacks on the double-hook coat hooks in each locker section. Open shelves on the top and bottom of the locker provide additional space for boots and lunch boxes. Open locker section offers a handy edge for sitting while tying shoes or putting on boots. Kickplates prevent toe and finger pinching. Small objects can't get underneath the low-sitting design. Easy-to-clean finish is as tough as the coating used on gym floors, resists stains and won't yellow. The one-piece construction of Baltic birch plywood offers a sturdy, light-duty storage. Construction employs the dowel-pin technique, increasing the already-noteworthy strength. Heavy-duty design leaves the thickness of the material intact where most of the stress occurs. Caster brackets add triangular strength to the corners where stress is more likely to occur.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 86 lb |














