Jonti-Craft 10-Locker Organizer Take Home Center – 10 Compartment(s) – 50.5″ Height x 60.5″ Width x 15″ Depth – Paper Tray Slot, Double Hook – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 10 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 50.5" |
| Width | 60.5" |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Double Hook |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | 10-Locker Organizer Take Home Center |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 6679JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Excellent for organizing messages and homework, the Take Home Center features 10 locker sections, each with a paper-tray slot. Two double hooks in each locker are perfect for hanging book bags, jackets and more. Center includes 10 colored paper trays. Kickplates prevent toe and finger pinching. Small objects can't get underneath. Easy-to-clean finish is as tough as the coating used on gym floors, resists stains and won't yellow. Center is made of Baltic birch plywood for sturdy, light-duty storage. Construction employs the dowel-pin technique, increasing already-noteworthy strength. This design leaves the thickness of the material intact where most of the stress occurs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Take Home Center</li><li>10 x Colored Paper-trays</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 164 lb |












