Jonti-Craft 5 Section Step Coat Locker – 50.5″ Height x 48″ Width x 17.5″ Depth – Floor – Hanging Hook, Stain Resistant, Sturdy – White – Baltic Birch Plywood – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Garment Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | White |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Placement | Floor |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 50.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 17.5" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | 5 Section Step Coat Locker |
| Application/Usage | Gym |
| Manufacturer Part Number | 0468JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Give each child their own locker space and a place to sit with this five-section Child Step Coat Locker. Hang jackets and backpacks on the double-hook coat hooks in each locker section. Open shelves on the top and bottom of the locker provide additional space for boots and lunch boxes. Open locker section offers a handy edge for sitting while tying shoes or putting on boots. Kickplates prevent toe and finger pinching. Small objects can't get underneath the low-sitting design. Easy-to-clean finish is as tough as the coating used on gym floors, resists stains and won't yellow. The one-piece construction of Baltic birch plywood offers a sturdy, light-duty storage. Construction employs the dowel-pin technique, increasing the already-noteworthy strength. Heavy-duty design leaves the thickness of the material intact where most of the stress occurs. Caster brackets add triangular strength to the corners where stress is more likely to occur.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 135 lb |














