Jonti-Craft Colored Bins Combo Mobile Storage Unit – 15 Compartment(s) – 35.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Wood Grain – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 15 |
| Product Color | Wood Grain |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 35.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Colored Bins Combo Mobile Storage Unit |
| Application/Usage | Storage |
| Manufacturer Part Number | 0726JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile storage unit with colored bins provides easy organization with 15 separate storage compartments. The bottom features five large openings while the top can accommodate six paper trays and four tubs. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints for enhanced structural support. Ultra-durable coating resists yellowing over time to keep your center looking as new as the day you purchased it. MAXBrackets allow the art center to be moved easily from room to room without causing stress on the wheels and brackets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Storage Rack</li> <li>Colored Bins</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 106 lb |












