Jonti-Craft Young Time 4-Section Stackable Locker – 48.5″ x 12″ x 21.5″ – Stackable, Locking Door, Comfortable, Rounded Edge, Durable, Laminated, Moisture Resistant, Recessed – Baltic – Assembly Required
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Wall Locker |
| Product Color | Baltic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 21.5" |
| Width | 48.5" |
| Depth | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Recessed |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Young Time 4-Section Stackable Locker |
| Product Line | Young Time |
| Application/Usage | Room |
| Manufacturer Part Number | 7107YT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your room looking neat and tidy with this locker. Stackable design offers a convenient way to maximize the use of your space. Included wall-mount bracket can be used to mount the locker in a comfortable position for children to use. Rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Durable laminate features an easy-to-clean surface. Thermo-fused edgebanding helps seal out moisture.</p> |
| Material Details | <ul><li>Hardboard Back</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Young Time 4-Section Stackable Locker</li> <li>Wall Mount</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 62 lb |













