Ergotron Mounting Arm for Flat Panel Display, Notebook – Polished Aluminum
Login to View Prices
Accommodate the active TV positioning needs of today and tomorrow. Lift, swing or turn your display in any direction! Features 20 inches (51 cm) of vertical adjustment and 15-inch (38 cm) motion adjustment to either side.
Lift, swing or turn your TV/display! Position the screen to relieve eye, neck and back strain. Equipped with patented Constant Force Technology, the arm provides fluid, light-touch adjustments for effortless TV/display movement.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 25 lb
- Supports the screen size of 42″
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
Additional information
| Weight | 8.7500 lbs |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Product Type | Mounting Arm |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Package Contents | <ul><li>Interactive Arm, LD</li><li>Wall-Mount Base</li><li>VESA Brackets</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Features | Tilt,Pan,Rotate,Foldable,Anti-theft,Cable Management,Locking Mechanism,Multiple Viewing Angle |
| Product Color | Polished Aluminum |
| Device Supported | Flat Panel Display,Notebook |
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
| Height Adjustable | Yes |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Compatibility | <p>LCD Screen</p> |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Screen Size Support | 42" |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 45-361-026 |
| Brand | Ergotron |












Reviews
There are no reviews yet.