This Wall Mount Arm provides a sturdy platform while allowing the display to swing, tilt, pan, and extend out off the wall. System depth is minimal when pushed back against the wall, perfect for space-constrained areas.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 25 lb
- Supports the screen size of 24″
Additional information
| VESA Mount Compatible | Yes |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Maximum Screen Size Support | 24" |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Package Contents | Wall Mount Arm Kit Includes: <ul><li>200 Wall Mount Pivot</li><li>Wall Mount Bracket</li><li>1 x Extension</li><li>VESA Mounting Screws</li><li>Manual</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Compatibility | <p>Up to 24" Monitors</p> |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 45-233-200 |
| Brand | Ergotron |












Reviews
There are no reviews yet.