StarTech.com 2-Post 8U Heavy-Duty Wall-Mount Network Rack, 19″ Open Frame Server Rack for Computer Equipment, Wall Mount Data Rack~
Login to View Prices
<p>The RK812WALLO 8U Open Frame Wall Mount Equipment Rack (12in Depth) is a high quality, low cost relay rack that is easy to assemble and install into any environment. The rack can be wallmounted or installed as a free standing storage solution. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.</p>
<p>Able to accommodate common networking, audio-video and telecom equipment, the open rack offers a depth of 12in; the wall mounts are positioned 16in apart (center to center), making it suitable for mounting on virtually any wall surface, based on North American wall frame stud spacing standards.</p>
<p>This 8U rack can be mounted to the wall in a server room, office, or above a doorway, expanding your workspace and keeping your equipment easily accessible.</p>
<p>Backed by a StarTech.com lifetime warranty.</p>
~
- THE IT PRO’S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this 8U open frame wall mount rack is backed for 5 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance~
- HARDWARE INCLUDED: The 2 post open frame wall mount server rack includes a complete set of M6 square cage nuts, M6 screws and washers to securely mount all of your equipment in the rack
- EFFICIENT FLAT PACK SHIPPING: The IT rack ships flat packed with ISTA-6 certified packaging (assembly required) to ensure hassle-free installations with complete & undamaged delivery; Comprehensive assembly instructions included
- HEAVY DUTY: This heavy duty 2 post open frame rack supports unobstructed airflow and is easy to install with a durable design made from SPCC cold-rolled steel with support for up to 176lbs (80Kg) of equipment
- 2-POST 8U WALL MOUNT NETWORK RACK: EIA/ECA-310 compliant open frame server rack with 11.9″ (30.3cm) mounting depth is ideal for installing IT / AV / Data equipment, patch panels, switches and shelves in small spaces
Additional information
| Weight | 14.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.80 × 17.80 in |
| Product Type | Wall Mount |
| Device Supported | A/V Equipment,Network Equipment,Audio/Video Device,Patch Panel,Computer |
| Maximum Load Capacity | 176.37 lb |
| Package Contents | <ul> <li>1 x 8U Open Frame Wall Mount Equipment Rack – 12in Deep</li> <li>32 x M5 Screws</li> <li>32 x M5 Cage Nuts</li> <li>16 x Assembly Screws</li> <li>1 x Installation Guide</li> </ul> |
| Length | 11.9" |
| Product Model | RK812WALLO |
| Features | Ventilation,Heavy Duty,Sturdy |
| TAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Product Material | Steel |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030834148 |
| MPN | RK812WALLO |
| Brand | StarTech.com |




















Reviews
There are no reviews yet.