Amer Mounts AMR2AWS Wall Mount for Monitor, Keyboard, Mouse
Login to View Prices
The AMR2AWS allows the mounting of a keyboard, 2 monitors and mouse creating a height adjustable combo workstation. Features include up down left & right movement. Fold up keyboard tray. Display can be raised, lowered, rotated & tilted.
- The keyboard tray can be flipped and extended to conserve space
- The each arm can support monitor up to 17.6lbs and less or equal to 24″
- Cable management system to avoid tangle and clutter
- Compact design to disregard a need for a large table set up
- Quick seamless adjustments to cater towards different ergonomic needs
Additional information
| Dimensions | 47.00 in |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Application/Usage | Wall |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Maximum Screen Size Support | 24" |
| Product Type | Wall Mount |
| Minimum Load Capacity | 17.60 lb |
| Features | Up/Down Adjustment,Left/Right Adjustment,Rotate,Tilt,Cable Management,Ergonomic,Adjustable,Articulating |
| Device Supported | Monitor,Keyboard,Mouse |
| Height Adjustable | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Material | Steel,Plastic,Aluminum |
| Number of Displays Supporte | 2 |
| Maximum Load Capacity | 40.70 lb |
| Product Model | AMR2AWS |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| UPC | 0 |
| MPN | AMR2AWS |
| Brand | Amer Mounts |













Reviews
There are no reviews yet.