Amer Mounts Stand Based Quad Monitor Mount for four 15″-24″ LCD/LED Flat Panel Screens
Login to View Prices
The AMR4S is a stand with an adjustable height that supports up to 4 LCD monitors. The sturdy construction of this mount support offers a great number of advantages for those wanting to create a more ergonomic and functional workspace. SEE MORE and DO MORE™ with features like 90 Degree Monitor Rotation, Height Adjustment, Cable Management, Arm Angle Adjustment, IntelliTorque™ Hinge System, Aluminum Alloy Structure, Easy Installation, and VESA Mounting. Our LCD/LED monitor stand is an advanced display system providing increased efficiency and productivity through the use of our IntelliTorque™ Hinge System, which allows for display rotation, swivel, and tilt functions. In addition to these features, the device is also compatible with VESA 100�100/75X75 and suitable for monitor sizes 15″ to 24″.
- Aluminum Alloy Structure
- Easy Installation VESA Mounting 100�100/75X75
- Cable Management
- Arm Angle Adjustment
- 90 Degree Monitor Rotation
- Height Adjustment
- Suitable for monitor sizes to 24″
Additional information
| VESA Mount Compatible | Yes |
|---|---|
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Minimum Screen Size Support | 15" |
| Maximum Screen Size Support | 24" |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 70.40 lb |
| Number of Displays Supporte | 4 |
| Features | Tilt,Smart Torque Adjustment,Rotate,Cable Management,Sturdy,Ergonomic,90° Rotation,Adjustable Arm,Angled,Swivel |
| Product Type | Desk Mount |
| Height Adjustable | Yes |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| TAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Compatibility | 4 x LCD/LED Monitors |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | AMR4S |
| Brand | Amer Mounts |














Reviews
There are no reviews yet.