Zebra Label Paper 4 x 6in Direct Thermal Zebra Z-Perform 2000D 1 in core
Login to View Prices
Standard, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Provides the optimal balance between performance and price. Recommended for indoor use.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to better suit your labeling needs and offer reliance
- Made with a high quality Paper
- Direct Thermal print technology for maximum convenience and usability
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Good for rapid removal from sheet
Additional information
| Number of Labels per Roll | 430 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
| Compatibility | <p><b>Zebra Printer(s):</b></p><ul><li>DA402</li><li>LP2742</li><li>LP2844</li><li>LP2844-Z</li><li>R2844-Z</li><li>R402</li><li>T402</li><li>TLP2684</li><li>TLP2742</li><li>TLP2844</li><li>TLP2844-Z</li><li>TLP3742</li><li>TLP3842</li><li>TLP3844-Z</li></ul> |
| Product Line | Z-Perform |
| Product Material | Paper,Acrylic |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Core Diameter | 1" |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Label Width | 4" |
| Label Length | 6" |
| Product Series | 2000D |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Features | Perforated |
| Packaged Quantity | 1 |
| UPC | 0 |
| MPN | 10010034 |
| Brand | Zebra |












Reviews
There are no reviews yet.