Zebra Label Paper 3 x 1in Direct Thermal Zebra Z-Select 4000D 1 in core
Login to View Prices
Premium, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Specially coated to provide optimal performance. Recommended for indoor use.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to match your style and theme
- Made with a high quality Paper
- Compatible with direct thermal printer
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
- Perforated feature for better reliance and usability
Additional information
| Adhesive Type | Permanent |
|---|---|
| Packaged Quantity | 6 / Roll |
| Number of Labels per Roll | 2340 |
| Compatibility | <p><b>Zebra Printer(s):</b></p><ul><li>DA402</li><li>LP2742</li><li>LP2844</li><li>LP2844-Z</li><li>R2844-Z</li><li>R402</li><li>T402</li><li>TLP2684</li><li>TLP2742</li><li>TLP2844</li><li>TLP2844-Z</li><li>TLP3742</li><li>TLP3842</li><li>TLP3844-Z</li></ul> |
| Product Series | 4000D |
| Product Line | Z-Select |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Material | Paper,Acrylic |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Core Diameter | 1" |
| Product Color | White |
| Label Width | 3" |
| Country of Origin | United States |
| Label Length | 1" |
| Features | Perforated |
| Print Technology | Direct Thermal |
| UPC | 0 |
| MPN | 10010043 |
| Brand | Zebra |












Reviews
There are no reviews yet.