Zebra Label Polypropylene 2 x 1in Direct Thermal Zebra PolyPro 4000D 1 in core
Login to View Prices
Direct thermal matte polypropylene label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Offers good resistance to scratching, smearing and moisture. Provides some flexibility for labeling curved surfaces.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in rectangle shape for your convenience and ease of usage
- Made with durable material
- Compatible with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
Additional information
| Adhesive Type | Permanent |
|---|---|
| Product Series | 4000D |
| Packaged Quantity | 36 / Roll |
| Product Material | Polypropylene,Acrylic |
| Finishing | Matte |
| Number of Labels per Roll | 350 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Features | Scratch Resistant,Smear Resistant |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Compatibility | <p><b>Zebra Printer(s):</b></p><ul><li>QL220</li><li>QL220plus</li><li>QL320</li><li>QL320plus</li><li>QL420</li><li>QL420plus</li><li>RW220</li><li>RW420</li><li>RW420 Print Station</li><li>P4T</li></ul> |
| Core Diameter | 1" |
| Product Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Label Length | 1" |
| Shape | Rectangle |
| Label Width | 2" |
| Print Technology | Direct Thermal |
| UPC | 0 |
| MPN | LD-R7BL5B |
| Brand | Zebra |












Reviews
There are no reviews yet.