Zebra Label Paper 4 x 2in Direct Thermal Zebra Z-Select 4000D 1 in core
Login to View Prices
Premium, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Specially coated to provide optimal performance. Recommended for indoor use.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in rectangle shape to better meet your needs
- Made with durable material
- Label works with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Perforation makes detaching/peeling easy
Additional information
| Adhesive Type | Permanent |
|---|---|
| Product Series | 4000D |
| Product Line | Z-Select |
| Product Material | Paper,Acrylic |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Number of Labels per Roll | 1240 |
| Core Diameter | 1" |
| Shape | Rectangle |
| Label Length | 2" |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Label Width | 4" |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Features | Perforated |
| Packaged Quantity | 1 |
| UPC | 0 |
| MPN | 10010047 |
| Brand | Zebra |












Reviews
There are no reviews yet.