Intermec Duratherm III Paper
Login to View Prices
2 in stock
SKU:
IMSQC7133
Categories: Labels, Office Supplies
Duratherm III is a top-coated direct thermal paper that provides enhanced durability for applications where humidity and surface abrasion are a concern.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in square shape for your convenience and ease of usage
- Made with durable material
- Label works with direct thermal printer
- Durable feature for maximum productivity with added dependability
Additional information
| Label Length | 4" |
|---|---|
| Core Diameter | 3" |
| Number of Labels per Roll | 1454 |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Line | Duratherm III |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Label Width | 4" |
| Shape | Square |
| Features | Durable,Humidity Resistant,Perforated,Abrasion Resistant,Chemical Resistant |
| Product Material | Paper |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | SF17266-BLANK |
| Brand | Intermec |
Be the first to review “Intermec Duratherm III Paper” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.