Ergodyne 3755 Self-Adhering Tape Trap
Login to View Prices
Ergodyne 3755 Self-Adhering Tape Trap
Ergodyne 3755 Self-Adhering Tape Trap – 12 ft Length – Fiberglass – 1 Each – Gray
Additional information
| Weight | 0.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.50 × 2.50 × 1.00 in |
| Lanyard Material(s) | Silicone Rubber |
| Lanyard Color(s) | Gray |
| Fastener Style | Self-Adhering Wrap |
| Footnote 1 | Width: 1" |
| Disclaimer Statement | Before setting up a retrofitted tool-attachment point, always refer to this item's instructions for complete details. Maximum safe working capacity is dependent upon the trap length, tool, Squids Tool Tail and Tool Lanyard employed. Do not use Self-Adhering Tool Traps in temperatures below -40°F or above 150°F. |
| Maximum Safe Working Capaci | Up to 15 lb |
| Fastener Material | Silicone Rubber |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Safety Breakaway Connector | No |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA 121-2018 Certified |
| Global Product Type | Tool Lanyard Accessories |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476197553 |
| MPN | 19755 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Tool Attachment Tape |
| product-color | Gray |
| color-family | Gray |
| product-material | Fiberglass |
| country-of-origin | United States |
| width | 2.5" |
| brand-name | Ergodyne |
| durability | Heat Resistant |
| features | Self-adhesive |
| length | 1" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 3755 |
| product-name | 3755 Self-Adhering Tape Trap |
| application-usage | Tools |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | 3755 Self-Adhering Tape Trap captures Squids Tool Tails (not included) for a safe, secure connection to tools without using heat. Wrap the tape around a variety of hand tools, power tools and other equipment for enhanced security and extra grip. Tape doesn't use adhesives so it can be removed without creating a mess. Fiberglass reinforcement adds durability. Tape is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Maximum safe working capacity is 15 lb. depending on the type of length, tool, tail and lanyard used. |
| packaged-quantity | 1 Each |
| tape-length | 12 ft |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.