Squids 3002 Retractable Lanyard with Carabiner + Belt-Loop Anchor, 2 lb Max Working Capacity, 6″ to 48″ Long, Gray
Login to View Prices
3558 in stock
The easy-to-use Squids 3002 Retractable Lanyard with Carabiner + Belt-Loop Anchor features a patent-pending design that limits snag hazards, while maintaining a low profile when anchored. High-strength, cut-resistant Dyneema cord meets the demands of the harshest conditions, while keeping the weight down to a minimum. Textured for a better grip and greater overall functionality, the durable, fiberglass-reinforced nylon housing protects the internal workings of the retractable design, and a tapered cord exit limits the potential for concrete and other debris from entering the mechanism when the cord is retracted back into the housing. A double-action, self-locking aluminum carabiner allows the user to connect the lanyard to tools weighing up to 0.5 lb for full retractable functionality (or 2 lb for drop-protection only). The carabiner end of the lanyard also features a swiveling connection to minimize awkward working positions. A metal-frame, fixed-web belt/harness attachment with hook-and-loop backing allows the user to anchor the lanyard to straps up to 3 wide. When working at-heights, it’s critical to tether your tools, so do it right with Squids tool lanyards. Squids 3002 lanyards are also great for fishing, hunting, camping, boating and a variety of other outdoor recreational activities. Third-party certified to a 2:1 safety factor.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 5.00 × 1.50 in |
| Lanyard Color(s) | Gray |
| Maximum Safe Working Capaci | 2 lb |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Safety Breakaway Connector | No |
| Fastener Material | Nylon |
| Lanyard Material(s) | Nylon |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA 121-2018 Certified |
| Global Product Type | Tool Lanyards |
| Fastener Style | Carabiner |
| Length | 6" to 48" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Disclaimer Statement | Retracting mechanism accommodates tools weighing up to 0.5 lb, while the overall lanyard system features a maximum safe working capacity of 2 lb. |
| UPC | 720476193029 |
| MPN | 19302 |
| Brand | ergodyne® |













Reviews
There are no reviews yet.