Squids 3116 Pull-On Wrist Lanyard with Buckle, 3 lb Max Working Capacity, 7.5″ Long, Black
Login to View Prices
582 in stock
SKU:
EGO19057
Categories: Janitorial & Sanitation, Safety & Security
Squids 3116 Pull-On Wrist Lanyard with Buckle features a patented design that’s easy to pull on and off. One-size-fits-all format and elastic-material construction ensures a snug, secure fit for all users. Modular quick-connect buckle allows the wearer to easily attach any compatible tool-tail equipped item. Designed specifically for use with Squids 3103 Detachable Tool Tail Cinch-Loops (sold separately). Third-party tested to a maximum safe-working capacity of 3 lb with a 2:1 safety factor.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 4.00 × 1.00 in |
| Fastener Style | Buckle |
| Fastener Material | Plastic |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Safety Breakaway Connector | No |
| Lanyard Color(s) | Black |
| Length | 7.5" |
| Footnote 1 | For use with Squids 3103 Detachable Tool Tail Cinch-Loops |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA 121-2018 Certified |
| Global Product Type | Tool Lanyards |
| Maximum Safe Working Capaci | 3 lb |
| Lanyard Material(s) | Textiles |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476190578 |
| MPN | 19057 |
| Brand | ergodyne® |
Be the first to review “Squids 3116 Pull-On Wrist Lanyard with Buckle, 3 lb Max Working Capacity, 7.5″ Long, Black” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.