Ergodyne 6015 Heavy-Duty Pop-Up Tent – 10ft x 20ft / 3m x 6m
Login to View Prices
Ergodyne 6015 Heavy-Duty Pop-Up Tent – 10ft x 20ft / 3m x 6m
Ergodyne 6015 Heavy-Duty Pop-Up Tent – 10ft x 20ft / 3m x 6m – Canopy StyleLime – Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Plastic, Polyester, Polyurethane – Steel Frame
Additional information
| Weight | 51.6200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.00 × 10.00 × 9.00 in |
| Weight | 89 lb |
| Outer Dimensions | 10 ft x 20 ft |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | CPAI-84 Flame Resistance Code |
| Grommets | No |
| Wall Design | Single Skin |
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Lime |
| Global Product Type | Gazebos/Canopies |
| Tarp/Tent Type | Gazebo |
| Tarp/Tent Style | Pop-Up |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476129158 |
| MPN | 12915 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Expedition Tent |
| canopy-type | Pop-up Canopy |
| total-tent-area | 200 Sq. ft. |
| product-color | Lime |
| product-material | Polyurethane |
| country-of-origin | China |
| shape | Square |
| style | Canopy |
| frame-material | Steel |
| height | 9" |
| width | 63" |
| certifications-standards | CPAI-84 |
| brand-name | Ergodyne |
| features | UV Protection |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 6015 |
| product-name | 6015 Heavy-Duty Pop-Up Tent – 10ft x 20ft / 3m x 6m |
| manufacturer-part-number | 12915 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>6015 Heavy-Duty Pop-Up Tent – 10' x 20' is a durable, instant shelter (200 square feet) providing fast, long-lasting relief from the sun, wind and rain. Powder-coated steel frame is built to withstand the elements and won't easily bend or rust like aluminum. ABS plastic sliders on the adjustable legs are more durable and easier to adjust compared to other tents that have pushpins. Simply adjust legs to three different height ranges between 9.8' to 10.8'. Made with thick, 300-denier polyester and polyurethane coating, this tent is waterproof and UV-treated to withstand sun exposure and prevent heat-related illnesses. Reinforced corners provide material longevity. Double-vented top maximizes airflow. Interior, reflective coating and fluorescent color increase visibility on jobsites or events. Wheel bag is included for easy storage and transport without removing canopy. Six steel ground stakes and six nylon ropes maximize tent stability. Use tent for work, sporting events and more.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| package-contents | <ul> <li>6000 Heavy-Duty Pop-Up Tent – 10ft x 10ft / 3m x 3m</li> <li>Large storage bag with wheels</li> <li>4 x Heavy-duty ground stakes</li> <li>4 x Ropes</li> </ul> |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 89 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.