Ergodyne 3100 Single Carabiner Tool Lanyard – 10lbs
Login to View Prices
Ergodyne 3100 Single Carabiner Tool Lanyard – 10lbs
Ergodyne 3100 Single Carabiner Tool Lanyard – 10lbs – 6 / Carton – Adjustable – 10 lb Load Capacity – Extended – Carabiner Attachment – 11.3″ Height x 1″ Width x 54″ Length – Black – Nylon Webbing, Aluminum
Additional information
| Weight | 0.2200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.25 × 4.00 × 1.00 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Lanyard Material(s) | Plastic |
| Safety Breakaway Connector | No |
| Lanyard Color(s) | Black |
| Fastener Material | Aluminum |
| Maximum Safe Working Capaci | 10 lb |
| Length | 42" to 54" |
| Special Features | Extended Length—Stretches from 42" to 54" long. |
| Fastener Style | Cinch-Loop |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA 121-2018 Certified |
| Global Product Type | Tool Lanyards |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476190127 |
| MPN | 19012 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Lanyard |
| attachment-method | Carabiner |
| strap-size | Extended |
| adjustable | Yes |
| product-color | Black |
| color-family | Black |
| product-material | Aluminum |
| country-of-origin | Myanmar |
| height | 11.3" |
| width | 1" |
| certifications-standards | ANSI/ISEA 121-2018 |
| maximum-load-capacity | 10 lb |
| brand-name | Ergodyne |
| durability | Shock Absorbing |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 3100 |
| product-name | 3100 Single Carabiner Tool Lanyard – 10lbs |
| manufacturer-part-number | 19012 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | These Single Carabiner Tool Lanyards feature a single-action, aluminum carabiner and cinch loop to tether tools up to 10 lb. (4.5 kg.), preventing dropped or falling objects while at heights. Carabiner with captive eye predicts load direction to avoid carabiner/lanyard disconnection. Shock-absorbing, tubular nylon webbing and lock stitching add an extra layer of security at both ends. Lanyards are third-party certified for 10 lb. maximum capacity and meet ANSI/ISEA 121-2018 standard to prevent dropped objects. Lanyards extend 42" to 54". They are perfect for jobs involving heights including construction, telecommunication, oil/gas, power generation, utilities, wind energy, manufacturing and more. |
| packaged-quantity | 6 / Carton |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 3.52 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.