Roaring Spring Sketch Book – 30 Sheets – 60 Pages – Plain – Spiral Bound – 50 lb Basis Weight – 9″ x 12″ – 0.30″ x 9″ x 12″ – White Paper – Mona Lisa Chipboard, Rembrandt Cover – Snag Proof, Heavy Duty Cover, Printed, Unperforated, Unruled, Chipboard Backing – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Sketch Book |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 60 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 50 lb |
| Number Of Sheets | 30 |
| Cover Design | Rembrandt |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Sketch Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 52112cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sketch Book with a "Mona Lisa" graphic is a versatile tool for art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. Each tablet contains 30 sheets (9" x 12") and is bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. Binding at the top makes it easy for left-handers or right-handers to use. Back is made from heavy-duty, 50 point chipboard back.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Sketch Book – 30 Sheets – 60 Pages – Plain – Spiral Bound – 50 lb Basis Weight – 9″ x 12″ – 0.30″ x 9″ x 12″ – White Paper – Mona Lisa Chipboard, Rembrandt Cover – Snag Proof, Heavy Duty Cover, Printed, Unperforated, Unruled, Chipboard Backing – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Sketch Book |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 60 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 50 lb |
| Number Of Sheets | 30 |
| Cover Design | Rembrandt |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Sketch Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 52112cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sketch Book with a "Mona Lisa" graphic is a versatile tool for art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. Each tablet contains 30 sheets (9" x 12") and is bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. Binding at the top makes it easy for left-handers or right-handers to use. Back is made from heavy-duty, 50 point chipboard back.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Sketch Book – 30 Sheets – 60 Pages – Plain – Spiral Bound – 50 lb Basis Weight – 9″ x 12″ – 0.30″ x 9″ x 12″ – White Paper – Mona Lisa Chipboard, Rembrandt Cover – Snag Proof, Heavy Duty Cover, Printed, Unperforated, Unruled, Chipboard Backing – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Sketch Book |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 60 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 50 lb |
| Number Of Sheets | 30 |
| Cover Design | Rembrandt |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Sketch Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 52112cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sketch Book with a "Mona Lisa" graphic is a versatile tool for art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. Each tablet contains 30 sheets (9" x 12") and is bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. Binding at the top makes it easy for left-handers or right-handers to use. Back is made from heavy-duty, 50 point chipboard back.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Sketch Book – 30 Sheets – 60 Pages – Plain – Spiral Bound – 50 lb Basis Weight – 9″ x 12″ – 0.30″ x 9″ x 12″ – White Paper – Mona Lisa Chipboard, Rembrandt Cover – Snag Proof, Heavy Duty Cover, Printed, Unperforated, Unruled, Chipboard Backing – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Sketch Book |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 60 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 50 lb |
| Number Of Sheets | 30 |
| Cover Design | Rembrandt |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Sketch Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 52112cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sketch Book with a "Mona Lisa" graphic is a versatile tool for art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. Each tablet contains 30 sheets (9" x 12") and is bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. Binding at the top makes it easy for left-handers or right-handers to use. Back is made from heavy-duty, 50 point chipboard back.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |











