UCreate Watercolor Paper – 50 Sheets – 140 lb Basis Weight – 300 g/m² Grammage – 9″ x 12″ – White Paper – Acid-free, Heavyweight Sheet, Recyclable, Sturdy – 50 / Pack
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Watercolor Paper |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 140 lb |
| Grammage | 300 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | UCreate |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Watercolor Paper |
| Manufacturer Part Number | P4943 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavyweight watercolor paper in economical packages work well for groups and classrooms. No stretching is required. These sturdy, 140 lb. sheets are perfect for wet and mixed media. UCreate Watercolor Paper is acid-free and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
UCreate Watercolor Paper – 9″ x 12″ – 90 lb Basis Weight – Vellum – 50 / Pack – Sustainable Forestry Initiative (SFI) – Acid-free
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Fine Art Paper |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Surface Finish | Vellum |
| Basis Weight | 90 lb |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | UCreate |
| Features | Acid-free |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Watercolor Paper |
| Manufacturer Part Number | 4925 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Real watercolor paper is ideal for pre-K and student-grade artwork. Sturdy sheets accommodate wet and mixed media. Each 90 lb. vellum sheet is acid-free and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
UCreate Watercolor Paper – 12″ x 18″ – 90 lb Basis Weight – Vellum – 50 / Pack – Sustainable Forestry Initiative (SFI) – Acid-free
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Fine Art Paper |
| Sheet Size | 12" x 18" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Surface Finish | Vellum |
| Basis Weight | 90 lb |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | UCreate |
| Features | Acid-free |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Watercolor Paper |
| Manufacturer Part Number | 4927 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Real watercolor paper is ideal for pre-K and student-grade artwork. Sturdy sheets accommodate wet and mixed media. Each 90 lb. vellum sheet is acid-free and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
UCreate Watercolor Paper – 50 Sheets – 140 lb Basis Weight – 300 g/m² Grammage – 9″ x 12″ – White Paper – Acid-free, Heavyweight Sheet, Recyclable, Sturdy – 50 / Pack
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Watercolor Paper |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 140 lb |
| Grammage | 300 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | UCreate |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Watercolor Paper |
| Manufacturer Part Number | P4943 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavyweight watercolor paper in economical packages work well for groups and classrooms. No stretching is required. These sturdy, 140 lb. sheets are perfect for wet and mixed media. UCreate Watercolor Paper is acid-free and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |














