Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – Plain – 18″ x 24″ – White Paper – Heavyweight – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 18" x 24" |
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4818 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use multipurpose, bright white drawing paper for all types of dry media. Heavyweight, sulphite paper offers excellent tooth and retention. Each sheet is recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – Plain – 9″ x 12″ – White Paper – Acid-free, Heavyweight – Recycled – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Sheet Type | Plain |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Product Line | Ecology |
| Manufacturer Part Number | 4719 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ecology Recycled Drawing Paper can be used for multiple purposes and offers good overall qualities for dry media. This grade features medium weight. It is acid-free to last longer. Not only is it recycled, but this paper is also process-chlorine free and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – Plain – 12″ x 18″ – White Paper – Acid-free, Heavyweight – Recycled – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 12" x 18" |
| Sheet Type | Plain |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Product Line | Ecology |
| Manufacturer Part Number | 4722 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ecology Recycled Drawing Paper can be used for multiple purposes and offers good overall qualities for dry media. This grade features medium weight. It is acid-free to last longer. Not only is it recycled, but this paper is also process-chlorine free and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Pacon Drawing Paper – 250 Sheets – Plain – 24″ x 36″ – White Paper – Mediumweight – 1 / Pack
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 24" x 36" |
| Sheet Type | Plain |
| Skill Learning | Drawing |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 250 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Mediumweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4726 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose drawing paper offers excellent quality for use with dry media. It is great for beginning drawing and sketching. Medium tooth is perfect for all types of dry media. Paper is acid-free to last longer and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
Pacon Drawing Paper – 250 Sheets – Plain – 24″ x 36″ – White Paper – Mediumweight – 1 / Pack
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 24" x 36" |
| Sheet Type | Plain |
| Skill Learning | Drawing |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 250 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Mediumweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4726 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose drawing paper offers excellent quality for use with dry media. It is great for beginning drawing and sketching. Medium tooth is perfect for all types of dry media. Paper is acid-free to last longer and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
Pacon Drawing Paper – 250 Sheets – Plain – 24″ x 36″ – White Paper – Mediumweight – 1 / Pack
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 24" x 36" |
| Sheet Type | Plain |
| Skill Learning | Drawing |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 250 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Mediumweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4726 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose drawing paper offers excellent quality for use with dry media. It is great for beginning drawing and sketching. Medium tooth is perfect for all types of dry media. Paper is acid-free to last longer and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – Plain – 9″ x 12″ – White Paper – Standard Weight – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Standard Weight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4739 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bright-white, sulphite drawing paper is great for classroom use for beginner drawing and sketching. It is ideal for use with dry media. Standard-weight paper is acid-free to last longer and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – Plain – 12″ x 18″ – White Paper – Standard Weight – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 12" x 18" |
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Standard Weight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4742 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pad contains all-purpose, 60 lb. white drawing paper. With excellent tooth and retention, paper is designed with good overall qualities for dry media. Pad features a chipboard backing.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – 18″ x 24″ – White Paper – Dual Purpose, Standard Weight – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 18" x 24" |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Standard Weight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4748 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pad contains all-purpose, 60 lb. white drawing paper. With excellent tooth and retention, paper is designed with good overall qualities for dry media. Pad features a chipboard backing.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – Plain – 18″ x 24″ – White Paper – Acid-free, Heavyweight – Recycled – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 18" x 24" |
| Sheet Type | Plain |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Product Line | Ecology |
| Manufacturer Part Number | 4728 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ecology Recycled Drawing Paper can be used for multiple purposes and offers good overall qualities for dry media. This grade features medium weight. It is acid-free to last longer. Not only is it recycled, but this paper is also process-chlorine free and recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – Plain – 9″ x 12″ – Manila Paper – Heavyweight – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Sheet Type | Plain |
| Skill Learning | Drawing |
| Sheet Color | Manila |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4209 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavyweight drawing paper is an ideal texture for beginning drawing and sketching. Use with crayon, charcoal, pencil and tempera paint. Medium tooth is perfect for all types of dry media. Manila drawing paper is recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Pacon Drawing Paper

Login to View Prices
Pacon Drawing Paper – 500 Sheets – Plain – 12″ x 18″ – Manila Paper – Lightweight – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Drawing Sheet |
| Sheet Size | 12" x 18" |
| Sheet Type | Plain |
| Skill Learning | Drawing |
| Sheet Color | Manila |
| Number Of Sheets | 500 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Drawing Paper |
| Manufacturer Part Number | 4012 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Excellent quality paper is designed for use with dry media. It is great for beginning drawing and sketching. Medium tooth is perfect for all types of dry media.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |








