Roaring Spring Kid’s Drawing Sketch Pad – 40 Sheets – 80 Pages – Plain – Glued/Tapebound – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 12″ x 9″ – 0.25″ x 9″ x 12″ – White Paper – Black Binding – Chipboard Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Drawing Pad |
| Sheet Size | 12" x 9" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Kids |
| Binding Location | Edge |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Printed |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Kid's Drawing Sketch Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 52505cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kids Drawing Pad is a versatile tool for children's art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The 9" x 12" sheets are glued to a printed cover and 30 point chipboard back. Black binding tape at the top makes it easy for left-handers or right-handers to use. Each tablet contains 40 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Kid’s Drawing Sketch Pad – 40 Sheets – 80 Pages – Plain – Glued/Tapebound – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 12″ x 9″ – 0.25″ x 9″ x 12″ – White Paper – Black Binding – Chipboard Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Drawing Pad |
| Sheet Size | 12" x 9" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Kids |
| Binding Location | Edge |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Printed |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Kid's Drawing Sketch Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 52505cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kids Drawing Pad is a versatile tool for children's art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The 9" x 12" sheets are glued to a printed cover and 30 point chipboard back. Black binding tape at the top makes it easy for left-handers or right-handers to use. Each tablet contains 40 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Kid’s Drawing Sketch Pad – 40 Sheets – 80 Pages – Plain – Glued/Tapebound – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 12″ x 9″ – 0.25″ x 9″ x 12″ – White Paper – Black Binding – Chipboard Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Drawing Pad |
| Sheet Size | 12" x 9" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Kids |
| Binding Location | Edge |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Printed |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Kid's Drawing Sketch Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 52505cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kids Drawing Pad is a versatile tool for children's art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The 9" x 12" sheets are glued to a printed cover and 30 point chipboard back. Black binding tape at the top makes it easy for left-handers or right-handers to use. Each tablet contains 40 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Kid’s Drawing Sketch Pad – 40 Sheets – 80 Pages – Plain – Glued/Tapebound – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 12″ x 9″ – 0.25″ x 9″ x 12″ – White Paper – Black Binding – Chipboard Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Drawing Pad |
| Sheet Size | 12" x 9" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Kids |
| Binding Location | Edge |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Printed |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Kid's Drawing Sketch Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 52505cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kids Drawing Pad is a versatile tool for children's art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The 9" x 12" sheets are glued to a printed cover and 30 point chipboard back. Black binding tape at the top makes it easy for left-handers or right-handers to use. Each tablet contains 40 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |






