Roaring Spring Law Ruled Gummed Glue Top Legal Pads – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Glued – Both Side Ruling Surface – Legal Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.25″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Legal Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 0.25" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Law Ruled Gummed Glue Top Legal Pads |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 95134cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gummed Pad offers an easy way to keep track of your notes and work until you're ready to file it in your three-ring folder or binder. It contains 50 sheets of smooth, green, 15 lb. paper that is law-ruled in blue and has a 3" red margin line. Pad is glued along the top 8-1/2" edge and three-hole punched to fit in standard, three-ring binders. The 34 point chipboard backs add stability.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Roaring Spring Law Ruled Gummed Glue Top Legal Pads – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Glued – Both Side Ruling Surface – Legal Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.25″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Legal Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 0.25" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Law Ruled Gummed Glue Top Legal Pads |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 95134cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gummed Pad offers an easy way to keep track of your notes and work until you're ready to file it in your three-ring folder or binder. It contains 50 sheets of smooth, green, 15 lb. paper that is law-ruled in blue and has a 3" red margin line. Pad is glued along the top 8-1/2" edge and three-hole punched to fit in standard, three-ring binders. The 34 point chipboard backs add stability.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Roaring Spring Law Ruled Gummed Glue Top Legal Pads – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Glued – Both Side Ruling Surface – Legal Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.25″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Legal Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 0.25" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Law Ruled Gummed Glue Top Legal Pads |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 95134cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gummed Pad offers an easy way to keep track of your notes and work until you're ready to file it in your three-ring folder or binder. It contains 50 sheets of smooth, green, 15 lb. paper that is law-ruled in blue and has a 3" red margin line. Pad is glued along the top 8-1/2" edge and three-hole punched to fit in standard, three-ring binders. The 34 point chipboard backs add stability.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Roaring Spring Law Ruled Gummed Glue Top Legal Pads – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Glued – Both Side Ruling Surface – Legal Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.25″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – Chipboard Cover – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Legal Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 0.25" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Law Ruled Gummed Glue Top Legal Pads |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 95134cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gummed Pad offers an easy way to keep track of your notes and work until you're ready to file it in your three-ring folder or binder. It contains 50 sheets of smooth, green, 15 lb. paper that is law-ruled in blue and has a 3" red margin line. Pad is glued along the top 8-1/2" edge and three-hole punched to fit in standard, three-ring binders. The 34 point chipboard backs add stability.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |












