Roaring Spring Whitelines Engineering Pad – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Glued – Both Side Ruling Surface – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.38″ x 8.5″ x 11″ – Gray Paper – Orange Binding – GrayChipboard, Black Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Computation Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Black |
| Sheet Color | Gray |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 0.38" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Hole-punched |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Whitelines Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Whitelines |
| Manufacturer Part Number | 17030cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Whitelines Engineering Pad instantly digitizes your creations. Paper works with your phone. It is perfect for engineers who like to create designs by hand but still want to have a digital copy to save, share or submit through a learning-management system. The free Whitelines App makes it simple to scan, save and share your art by automatically detecting, capturing and letting you manage the quality digitally. The app also removes the background. Ultra-smooth, 20 lb. paper features a frame front grid on both sides and is three-hole punched for easy insertion into three-ring binders. Engineering Pad contains 80 sheets and a removable topsheet. It is glued along the top edge so it's easy to use by the left-handed as well as the right-handed.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Whitelines Engineering Pad – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Glued – Both Side Ruling Surface – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.38″ x 8.5″ x 11″ – Gray Paper – Orange Binding – GrayChipboard, Black Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Computation Pad |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Black |
| Sheet Color | Gray |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 0.38" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Hole-punched |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Whitelines Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Whitelines |
| Manufacturer Part Number | 17030cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Whitelines Engineering Pad instantly digitizes your creations. Paper works with your phone. It is perfect for engineers who like to create designs by hand but still want to have a digital copy to save, share or submit through a learning-management system. The free Whitelines App makes it simple to scan, save and share your art by automatically detecting, capturing and letting you manage the quality digitally. The app also removes the background. Ultra-smooth, 20 lb. paper features a frame front grid on both sides and is three-hole punched for easy insertion into three-ring binders. Engineering Pad contains 80 sheets and a removable topsheet. It is glued along the top edge so it's easy to use by the left-handed as well as the right-handed.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |












