Printy Self-Inking Custom Number Stamp, 1.63″ x 1″, Black/Blue/Red
Login to View Prices
Out of stock
Add a custom message to make this stamp more than just a number. Self-inking style is great for rapid, repeat impressions. Six-digit numberer has a built-in ink pad that delivers approximately 10,000 impressions. Plastic frame. Ink colors: black, blue, blue/red and red. Manufacturer’s six-month limited warranty.Package Includes: Includes one stamp.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.2130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 2.75 × 1.50 in |
| Package Includes | Includes one stamp. |
| Impression Width | 1.63" |
| Ink Color(s) | Red |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Replacement Ink | Trodat® P4750BK (Black), P4750BL (Blue), P4750RD (Red), P4750BR (Blue/Red) |
| Footnote 1 | Design allows for up to two fixed, customized text message lines, one above and one below the adjustable number line |
| Global Product Type | Numbering Stamps |
| Stamp Type | Custom Numberer |
| Number of Lines | 1 |
| Impression Height | 1" |
| Frame/Housing Material(s) | Plastic |
| Custom Order Information | (For example: USST5510N, Type Style, Red, Second Notice) |
| Ink Types | Self-Inking |
| Maximum Characters Per Line | 22 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 70% |
| Ship Class Code | S |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 00000000000000 |
| MPN | E4750N |
| Brand | Trodat® |














Reviews
There are no reviews yet.