Recycled Custom Micropore Stamp, Preinked, 1.75 x 0.75
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
UNV10026GN
Categories: Office, Stamps & Stamp Supplies
A better stamp for vivid, crisp impressions. Micropore gel provides up to 50,000 impressions. Reinkable to provide longer life.Package Includes: Includes one stamp.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.0900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 2.38 × 1.25 in |
| Package Includes | Includes one stamp. |
| Ink Types | Re-Inkable |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Impression Height | 0.75" |
| Number of Lines | 1 to 5 |
| Ink Color(s) | Violet |
| Maximum Characters Per Line | 19 |
| Global Product Type | Custom Message Stamps |
| Stamp Type | Custom Message |
| Frame/Housing Material(s) | Plastic |
| Ship Class Code | S |
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Impression Width | 1.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547999523 |
| MPN | UNV10026GN |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Recycled Custom Micropore Stamp, Preinked, 1.75 x 0.75” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.