Pacon Dual Ruled Composition Book – Plain – Quad Ruled, Wide Ruled – 9.75″ x 7.5″ x 0.5″ – Green Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Type | Plain |
| Cover Color | Green |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Country Of Origin | India |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.75" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Pacon |
| Length | 0.5" |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Dual Ruled Composition Book |
| Manufacturer Part Number | MMK37162 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dual-Ruled Composition Book features two alternating ruling styles. The right-hand page offers a 3/8" wide ruling for traditional note-taking while the left-hand page features a 1/4" grid ruling to draw coordinating graphs, illustrations and interpretations. Note-taking in this manner engages both hemispheres of the brain. Durable, hard cover protects the 100 green sheets inside. Using colored paper has been shown to help students with dyslexia work through the impacts of this learning disability. Colors also allow students to organize by class, theme or semester.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |













