Jonti-Craft Rainbow Accents Large Locker Organizer Without Tubs
Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Large Locker Organizer without Tubs – 4 Tier(s) – 50.5″ Height x 60″ Width x 15″ Depth – Double Hook, Rounded Corner, Durable, Stain Resistant, Yellowing Resistant – Baltic – Wood, Medium Density Fiberboard (MDF) – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Tiers | 4 |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Large Locker Organizer without Tubs |
| Application/Usage | Mitten |
| Finishing | UV Acrylic |
| Manufacturer Part Number | 26859JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Locker organizer without tubs features two-double coat hooks in each locker space to conveniently hang jackets, backpacks and more. Two cubbies below each locker are large enough to store shoes, mittens and more. Mail slots above the locker area are perfect for message and homework management. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 150 lb |













