Jonti-Craft Rainbow Accents 4-section Coat Locker – 4 Compartment(s) – 50.5″ Height x 39″ Width x 15″ Depth – Baltic – Acrylic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 4 |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 4-section Coat Locker |
| Application/Usage | Boot |
| Manufacturer Part Number | 0268JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-section coat locker features hooks for coats in each section and a place for lunch boxes and boots for great organization. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 105 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 4 Section Coat Locker – 4 Compartment(s) – 50.5″ Height x 39″ Width x 15″ Depth – Laminated, Durable – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Total Number Of Compartments | 4 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 4 Section Coat Locker |
| Application/Usage | Coat |
| Manufacturer Part Number | 0268JCWW003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-section coat locker uses two, double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top shelves and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 122 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 4 Section Coat Locker – 4 Compartment(s) – 50.5″ Height x 39″ Width x 15″ Depth – Durable, Laminated – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Total Number Of Compartments | 4 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Laminated |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 4 Section Coat Locker |
| Application/Usage | Boot |
| Manufacturer Part Number | 0268JCWW180 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-section coat locker uses two, double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top shelves and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 122 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 4 Section Coat Locker – 4 Compartment(s) – 50.5″ Height x 39″ Width x 15″ Depth – Durable, Laminated – Navy – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Total Number Of Compartments | 4 |
| Product Color | Navy |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Laminated |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 4 Section Coat Locker |
| Application/Usage | Backpack |
| Manufacturer Part Number | 0268JCWW112 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-section coat locker uses two, double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top shelves and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 122 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 4 Section Coat Locker – 4 Compartment(s) – 50.5″ Height x 39″ Width x 15″ Depth – Durable, Laminated – Purple – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Total Number Of Compartments | 4 |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Laminated |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 4 Section Coat Locker |
| Application/Usage | Jacket |
| Manufacturer Part Number | 0268JCWW004 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-section coat locker uses two, double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top shelves and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 122 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 4 Section Coat Locker – 4 Compartment(s) – 50.5″ Height x 39″ Width x 15″ Depth – Laminated, Durable – Teal – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Total Number Of Compartments | 4 |
| Product Color | Teal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 4 Section Coat Locker |
| Application/Usage | Jacket |
| Manufacturer Part Number | 0268JCWW005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-section coat locker uses two, double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top shelves and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 122 lb |
































