Jonti-Craft Rainbow Accents 30 Cubbie Mobile Storage

Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents 30 Cubbie Mobile Storage – 35.5″ Height x 57.5″ Width x 15″ Depth – Durable, Laminated – Baltic – Rubber, Acrylic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.5" |
| Width | 57.5" |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Laminated |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 30 Cubbie Mobile Storage |
| Application/Usage | Classroom |
| Manufacturer Part Number | 0430JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>30-cubby storage unit without bins encourages an organized classroom. MAXBrackets allow the unit to be moved effortlessly from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. Durable laminate features an easy-to-clean surface. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 145 lb |









