U Brands 4-Piece Desk Organization Set
Login to View Prices
U Brands 4-Piece Desk Organization Set
U Brands 4-Piece Desk Organization Set – Desktop – Paper Wrapped – Navy – Chipboard, Paper – 1 Each
Additional information
| Weight | 2.5200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.75 × 4.13 in |
| Color(s) | Navy |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Number of Compartments | 5 |
| Global Product Type | Multipurpose Desktop Supplies Organizers |
| Desktop Supplies Organizer | Multipurpose |
| Material(s) | Chipboard |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 843463136318 |
| MPN | 3631U00-02 |
| Brand | U Brands |
| product-type | Desktop Organizer |
| environmentally-friendly | Yes |
| product-color | Navy |
| color-family | Blue |
| product-material | Paper |
| placement | Desktop |
| country-of-origin | China |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | U Brands |
| features | Paper Wrapped |
| manufacturer | U Brands |
| product-name | 4-Piece Desk Organization Set |
| application-usage | Storage |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Keep organized in style with this all-inclusive desktop set. Sturdy yet lightweight desk collection includes a pencil cup, paper tray, magazine holder and storage bin. Bring a fashionable, functional look to your space with a sleek design that keeps your desk tidy and organized. Store files and tools all within arm's reach. 4-Piece Desk Organization Kit is made with FSC-certified paper. Pencil cup measures 3" wide x 4" deep x 3" high. Bin measures 5-23/100" wide x 12" deep x 3-1/4" high. Magazine holder measures 9-3/4" wide x 12" deep x 4-1/8" high. Paper tray measures 10-1/8" wide x 12-3/10" deep x 2-3/25" high. |
| packaged-quantity | 1 Each |
| package-contents | <li>Pencil Cup</li><li>Paper Tray</li><li>Magazine Holder</li><li>Letter Sorter</li> |
| weight-approximate | 2.52 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.