Deflecto Standing Desk Desk File Organizer Grey
Login to View Prices
Deflecto Standing Desk Desk File Organizer Grey
Deflecto Standing Desk Desk File Organizer Grey – 2 Tier(s) – 7.1″ Height x 12″ Width x 10″ Depth – Portable, Spring Loaded, Built-in Pen Tray – Gray – Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) – 1 Each
Additional information
| Weight | 1.1900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.96 × 7.11 in |
| Number of Compartments | 2 |
| Width | 12" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Ship Class Code | M |
| Load Orientation | Front |
| For File Size | Letter |
| Color Family | Gray |
| Global Product Type | Vertical & Incline Desktop Document Racks & Sorters |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 079916400037 |
| MPN | 400003 |
| Brand | deflecto® |
| product-type | Desktop File Organizer |
| number-of-tiers | 2 |
| product-color | Gray |
| product-material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| height | 7.1" |
| depth | 10" |
| brand-name | Deflecto |
| features | Built-in Pen Tray |
| manufacturer | Deflecto, LLC |
| product-name | Standing Desk Desk File Organizer Grey |
| application-usage | Office Supplies |
| manufacturer-part-number | 400003 |
| marketing-information | <p>Use this Desk File Organizer to start each day with the files you need by your side so you don't get distracted looking for them later. Spring-loaded clamp attaches it to edge of desk or workstation whether sitting-height or standing-height. Soft padding protects your desktop surface. File Organizer stores your folders, phone and office supplies within reach while maximizing valuable desk space. Contemporary desk accessory features a two-tiered folder structure to help you find what you need fast and a spacious tray to hold supplies neatly in place. It also keeps distractions to a minimum so you can stay focused on what you do best.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 1.94 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.