Expressions Washi Tape, 1.25″ Core, 0.59″ x 32.75 ft, Orange
Login to View Prices
138 in stock
SKU:
MMM70005188787
Categories: Correction Supplies, SCHOOL SUPPLIES
Scotch® Expressions Washi Tape comes in a variety of colors, so you can decorate and personalize your projects. Add a unique touch to home decor or a fresh accent to a simple vase. There’s no end to the creative ways you can use Scotch® Expressions Washi Tape! It’s initially repositionable on most surfaces, tears cleanly and accepts marks from pens, pencils and markers.
Additional information
| Weight | 0.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.91 × 1.91 × 0.69 in |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Color Family | Orange |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 32.75 ft |
| Size | 0.59" x 32.75 ft |
| Core Size | 1.25" |
| Width | 0.59" |
| Thickness | 0.09 mil |
| Grade | Light-Duty |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Color(s) | Orange |
| Dispenser Included | No |
| Tensile Strength | 18 lb/in |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Masking Tape |
| UPC | 051141963945 |
| MPN | C314-ORG |
| Brand | Scotch® |
Be the first to review “Expressions Washi Tape, 1.25″ Core, 0.59″ x 32.75 ft, Orange” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.