Removable Highlighter Tape, 0.5″ x 720″, Assorted, 6/Pack
Login to View Prices
8 in stock
SKU:
LEE13888
Categories: Correction Supplies, SCHOOL SUPPLIES
Helps students succeed by increasing comprehension by focusing their attention. Economic for both teachers and students to improve grades because its reusable. Use tape as color overlay to help students with visual impairments like dyslexia and focusing issues with autism. Color code reading assignments, flag area that needs improvement and temporarily make notes on student records that may later be removed. Teach students how to highlight key elements with a forgiving highlighter as this can be removed to change what is highlighted.
Additional information
| Weight | 0.2800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 1.88 × 2.88 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Tape Width | 0.5" |
| Tape Length | 720" |
| Color(s) | Yellow |
| Global Product Type | Refillable Correction Tapes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 084417138884 |
| MPN | 13888 |
| Brand | LEE |
Be the first to review “Removable Highlighter Tape, 0.5″ x 720″, Assorted, 6/Pack” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.