Invisible Permanent Mending Tape, 1″ Core, 0.75″ x 83.33 ft, Clear, 12/Pack
Login to View Prices
An economy-grade invisible tape with a matte finish for basic office uses. Dispenses easily from handheld and tabletop dispensers.
Additional information
| Weight | 1.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.05 × 4.00 × 2.85 in |
| Grade | Economy |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Length | 83.33 ft |
| Size | 0.75" x 83.33 ft |
| Color Family | Clear |
| Thickness | 2.1 mil |
| Finish | Matte |
| Backing Material | Plastic |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | No |
| Width | 0.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051141356938 |
| MPN | 6200K12 |
| Brand | Highland™ |









Reviews
There are no reviews yet.