Back To School Pack, Assorted Tapes Plus Scissors/Kit
Login to View Prices
161 in stock
Start the school year off right with this kit that includes one roll each of Magic Tape and Wall-Safe Tape, three rolls of Washi Tape–one with grid pattern, one with school icons and one with positive messages, and one multipurpose 8 scissors. Great for teachers to prep for the school year, for student’s projects, and for home schooling.Package Includes: (1) 0.75″ x 25 ft Roll Scotch® Magic Tape; (1) 0.75″ x 25 ft Roll Scotch® Wall-Safe Tape; (1) 0.59″ x 3.79 yds Roll Scotch® Washi Tape Grid Pattern; (1) 0.59″ x 3.79 yds Roll Scotch® Washi Tape School Icons; (1) 0.94″ x 3.79 yds Roll Scotch® Washi Tape Perforated Positive Message; (1) Scotch® Multipurpose 8″ Scissors
Additional information
| Weight | 0.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.70 × 9.90 × 1.80 in |
| Color(s) | Assorted |
| Dispenser Included | Yes |
| Width | 0.94" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Package Includes | (1) Scotch® Multipurpose 8" Scissors |
| Color Assortment | Multicolor Positive Messages |
| Preprinted Message/Format/B | Positive Messages |
| Length | 3.79 yds |
| Size | 0.94" x 3.79 yds |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Color Family | Multicolor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 638060923047 |
| MPN | BTSPKSCOTCH-21 |
| Brand | Scotch® |



















Reviews
There are no reviews yet.