Magic Tape Refill, 1″ Core, 0.75″ x 25 yds, Clear, 20/Pack
Login to View Prices
Scotch® Magic Tape works as hard as you do to fix all the little imperfections at home, school and the office. The Scotch® Brand’s famous matte-finish invisible tape uses unique 3M adhesive technology to bond tightly with paper and disappear without a trace. Write on it with pencil, pen or marker-every word is loud and clear. Scotch® Magic Tape: Always ready for big ideas and everyday mends.
Additional information
| Weight | 1.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.37 × 5.30 × 2.79 in |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Size | 0.75" x 25 yds |
| Length | 25 yds |
| Finish | Matte |
| Backing Material | Plastic |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | No |
| Width | 0.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051141999692 |
| MPN | 810SX20 |
| Brand | Scotch® |













Reviews
There are no reviews yet.