Ergodyne Proflex 812cr6 Utility Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 812CR6 Utility Cut-Resistant Gloves – XXL Size – Black – Cut Resistant, Durable Grip, Reinforced Thumb, Flexible, Comfortable, Breathable, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, … – For Handling Goods – 1 – 2.25″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 2.25" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 812CR6 |
| Product Name | ProFlex 812CR6 Utility Cut-Resistant Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Handling Goods |
| Manufacturer Part Number | 17926 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 812CR6 Level 6 Cut-Resistant Safety Gloves. They are made with synthetic, reinforced leather on the palm and fingers to grip tools. ANSI level 6-approved, cut-resistant Armotex palm protects hand from cuts, scraps and knicks. Breathable, polyester mesh keeps your hands cool and doesn't hinder work with excessive bulk. Hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the ID space along the hook-and-loop closure. Continue to use your phone without removing with their touch-screen capabilities. Use these gloves for activities like hunting, motorcycling and shooting. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 812cr6 Utility Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 812CR6 Utility Cut-Resistant Gloves – Small Size – Black – Cut Resistant, Durable Grip, Reinforced Thumb, Flexible, Comfortable, Breathable, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, … – For Handling Goods – 1 – 2.25″ Thickness – 12.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 12.25" |
| Glove Thickness | 2.25" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 812CR6 |
| Product Name | ProFlex 812CR6 Utility Cut-Resistant Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Handling Goods |
| Manufacturer Part Number | 17922 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 812CR6 Level 6 Cut-Resistant Safety Gloves. They are made with synthetic, reinforced leather on the palm and fingers to grip tools. ANSI level 6-approved, cut-resistant Armotex palm protects hand from cuts, scraps and knicks. Breathable, polyester mesh keeps your hands cool and doesn't hinder work with excessive bulk. Hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the ID space along the hook-and-loop closure. Continue to use your phone without removing with their touch-screen capabilities. Use these gloves for activities like hunting, motorcycling and shooting. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |













