ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves, Black, Medium, Pair
Login to View Prices
322 in stock
SKU:
EGO17283
Categories: Janitorial & Sanitation, Safety & Security
The ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves have a padded palm under durable yet soft leather for moving things from A to B.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 4.00 × 1.00 in |
| Wrist Style | Hook and Loop Closure |
| Weight | 0.25 lb |
| Hand Specific | No |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 10.25" |
| Glove Style | Trades |
| Color(s) | Black |
| Padding | Palm |
| Compliance Standards | EN 388: 2101 X |
| Glove Material | Neoprene |
| Closure Type | Hook and Loop |
| Description | Half-Finger Heavy Lifting Utility Gloves |
| CE Score | 2101 X |
| Global Product Type | Work Gloves, Leather/Fabric |
| Powdering | Powder-Free |
| Material(s) | Neoprene |
| Size Group | Medium |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476172833 |
| MPN | 17283 |
| Brand | ergodyne® |
Be the first to review “ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves, Black, Medium, Pair” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.