Ergodyne ProFlex 7501 Coated Waterproof Winter Work Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7501 Coated Waterproof Winter Work Gloves
Ergodyne ProFlex 7501 Coated Waterproof Winter Work Gloves – Thermal Protection – Nitrile, Latex Coating – Extra Large Size – Gray – Water Proof, Machine Washable, Cut Resistant, Superior Grip, Abrasion Resistant, Comfortable – For Handling Goods, Construction – 2 – 144 / Carton – 2″ Thickness x 11″ Glove Length
Additional information
| Weight | 50.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.28 × 16.55 × 11.43 in |
| Hand Specific | No |
| Compliance Standards | EN 388: 2131X |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Wrist Style | Knit Cuff |
| Global Product Type | Work Gloves, Coated |
| Glove Style | Coated |
| Thumb Style | Straight |
| Color(s) | Gray |
| CE Score | 2131X |
| Material(s) | Polyester |
| Powdering | Powder-Free |
| Size Group | X-Large |
| Length | 11" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476179351 |
| MPN | 17935 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| size-standard | Extra Large |
| quantity-per-container | 2 |
| glove-width | 6.25" |
| glove-length | 11" |
| glove-thickness | 2" |
| product-color | Gray |
| color-family | Gray |
| coating | Latex |
| country-of-origin | China |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Comfortable |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 7501-CASE |
| product-line | ProFlex |
| protection-type | Thermal |
| application-usage | Construction |
| manufacturer-part-number | 17935 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Made with brushed, acrylic-fleece liner (10 grams) and polyester liner (15 grams), these 7501 Waterproof Winter Work Gloves provide dual-layer comfort and warmth in cold weather. Fully coated latex and nitrile palm dip adds waterproof protection to keep your hands warm and dry. Gloves are uniquely designed not to compromise dexterity while continuously providing warmth. Elastic wrist comfortably molds to your skin without constant readjustment or hindering mobility. Wear these thermal gloves in dry, cool and cold environments while handling tools. Gloves are tested and approved to prevent hands from minor cuts. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| packaged-quantity | 144 / Carton |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.